Energilager 400 kW till Halmstads Energi och Miljö – Pixii batterikabinetter
Batterilager


Energilager blir allt mer lönsamt - 400 kW installation på Flygstaden
Energilager i sig är inget nytt, men det är under de senaste två-tre åren som det blivit mer lönsamt att investera i batterier. Vi på Solkompaniet har installerat 8 st batterikabinetter av fabrikatet Pixii med en total effekt om 400 kW åt Halmstads Energi och Miljö.
På baksidan av kontoret på Flygstaden tronar sedan en tid HEM:s nya energilager upp sig som fyrkantiga svampar ur gruset. Här ska HEM, som stödtjänst till Svenska kraftnät kunna leverera el vid behov men framför allt dra nyttiga erfarenheter inför framtida affärer med kunder som vill ha egna batterier.
"Det känns kanon att tillsammans med Solkompaniet kunna erbjuda en installation som håller hög kvalitet. De är verkligen en partner som kan branschen och kundernas behov," säger Henrik Schmidt, Affärsansvarig Energikomfort på HEM.
Att HEM nu vill satsa på energilager som en affär handlar mycket om relevans, att kunna erbjuda de produkter som kunderna efterfrågar, att följa med i utvecklingen och naturligtvis för att behålla kunder och kunna göra en strategisk affär för bolaget och ägarna kommunen.
"Vi tror mycket på det här. Batterier är här för att stanna som en del av det framtida energisystemet. Jag är övertygad om att vi får se att värdet för de olika nyttor som batterilager kan generera kommer att öka med tiden", säger Martin Bölander, Affärsutvecklare på HEM.








